מהו הכיור המושלם לאמבטיה?

הכיור הוא אלמנט עיצובי בעל תכונות פלא.
כיורים ניחנים במרכזיות, הן מבחינה פיזית, כאשר הם מושמים במרכז החלל, אך גם מבחינה עיצובית, כאשר החשיבות הגבוהה של הכיור גורמת לו להתמרכז בעינינו.
באופן הזה, הנוכחות האסתטית שלו גבוהה באופן מיוחד ביחס לגודל הממשי שהוא תופס בחלל.
באמצעות מבחר הסגנונות העיצוביים של הכיורים הקיימים בשוק, ניתן לרתום את היכולות המיוחדות הללו ממש כדי להגדיר את הטון העיצובי השורר בחלל חדר הרחצה.
באמצעות הבנה מעמיקה של התכונות המרכיבות את הכיור, ניתן לברור בין ההיצע הרחב ולאתר כיור שיענה על כל הצרכים, וכך להפוך את חדר הרחצה לנינוח יותר ונעים יותר.

חשיבות הכיור

מה הופך את הכיור לאלמנט כה מרכזי וחשוב?
הכיור מהווה את הכלי הסניטרי בעל השימוש הרב ביותר בבית, ופעמים רבות מתקבלת התחושה שהשימוש בו יותר אינטנסיבי מכל אלמנט אחר שקיים בבית.
בימינו, המודעות ההיגיינית כבר כמעט והתקבעה לחלוטין, והערכים הבריאותיים החשובים של ההיגיינה רוממו את הנושא כמעט לכדי קדושה, עד שהיום הטיפול ההיגייני העצמי הוא כמעט אקט רפואי או רוחני.
התפקיד הגדול שמשחק הכיור וסביבתו בשמירה על ההיגיינה הוא שבנה את החשיבות הגבוהה של הכיור, וכך הוא הפך להיות אלמנט שמסוגל להגדיר את הנוחות והנראות של חדר הרחצה.
הכור הזה של הכיור הוא כמעט מיסטי, והוא מתבטא באופן מעשי בדרכים הבאות:
• הכיור הוא מרכזי:
חדרי רחצה שונים נבדלים במיקום של הכיור בהם, אך לרוב הוא תופס אחד משני מקומות.
במקרה הראשון, הכיור עשוי להיות האלמנט המרכזי בחדר הרחצה, זה אשר נגלה ראשון עם הכניסה לחדר ונראה שכל שאר האלמנטים סובבים אותו.
במקרה השני, הכיור מהווה שומר סף לחדר הרחצה, נמצא לצד הכניסה והיציאה מהחלל, מקדם בברכה את הנכנסים ומברך לשלום את היוצאים.
בשני המקרים מדובר במיקום מיוחד ובולט, והדבר הזה מעניק לכיור את הנוכחות הגבוהה שלו.
• הכיור מגדיר את הנוחות שלנו:
השימוש האינטנסיבי בכיור מחזק את החשיבות של קלות השימוש בו, וכך נוצרת שאיפה לשלמות בכל הנוגע אליו.
גם במקרה ונוצר אי נחת פשוט, נוכח השימוש הרב הוא לא יכול להיות זניח, ולאורך זמן הוא מראה אותותיו.
כדוגמא לכך, אפשר לחשוב על כיור נמוך מידי, אשר דורש מן המשתמשים בו להתכופף – לאורך זמן, הכפיפה המרובה עשויה להוות מטרד הולך וגדל על המשתמשים, ובמקרים קיצוניים אף לסייע לפיתוח של בעיות גב.
דוגמא אחרת תהיה כיור שנוהג להתיז מים אל מחוצה לו, והשימוש האינטנסיבי בכיור יגרום להצטברויות של מים סביבו שבתורם עשויים לגרום להתפתחות של אבנית.
השאיפה לשלמות הכיור מגדילה את החשיבות של בעינינו, וכך הנוכחות הגבוהה שלו אינה נשארת רק פיזית, אלא הופכת להיות גם ערכית.
• הכיור מעצב את האלמנטים סביבו:
עם קשר הדוק לנקודה הקודמת, הכיור מקבל תפקיד מפתח בחדר הרחצה אשר גורם לו לעצב את שאר האלמנטים בחלל, ובמיוחד אלו הקרובים אליו.
השימוש בחדר הרחצה הוא אף פעם לא שימוש באלמנט אחד בלבד, ותמיד ישנה תנועה בין הכלים הסניטריים השונים, בין הארונות ובין המתלים.
כך, חדר רחצה נוח לשימוש הוא חדר רחצה שנותן לתנועה אפשרות לזרום, ושישנה נגישות גבוהה מאלמנט לאלמנט.
בעוד שהכיור דורש תנאים קפדניים כדי לתפקד באופן הטוב ביותר, האלמנטים הסובבים אותו הופכים כפופים אליו – הברז מושם בגובה בהתאם לכיור, מתלה מגבות הידיים מונח בסביבת הכיור ובמרחק מוגדר ממנו, דלפק הכיור נבנה בגובה שתואם את סוג הכיור ועוד.
הדבר מחזק את כוחו של הכיור, ומקבע אותו במעמד המרכזי שלו.
• הכוח האסתטי של הכיור:
כל ההיבטים הללו מתנקזים לבסוף לתפישה של הכיור על ידינו כאלמנט חשוב במיוחד, אשר תופס את עינינו במהירות.
כך, המיקוד האוטומטי שלנו על הכיור מעניק לו כוח אסתטי גבוה, ויש ביכולתו להשפיע באופן משמעותי על הנראות של חלל חדר הרחצה.
ניתן לראות דוגמאות מובהקות לכך בחדרי רחצה אשר מעוצבים באמצעות הכיור – הכיור מקבל השקעה אסתטית נוספת על פני שאר האלמנטים בחדר האמבטיה, אך חשיבותו העיצובית גורמת לאיכויות האסתטיות הנוספות שלו לזלוג אל החלל כולו.

כיור קוריאן בקווים פשוטים ונקיים לאוהבי עולם עיצוב אורתוגונלי

סוגי כיורים

ישנם ארבעה סוגי כיורים מרכזיים אשר תופסים כיום את פלח השוק הרחב ביותר, ונוכל לסווג כמעט כל כיור שנראה כאחד מן הזנים הללו.
סוגי הכיורים השונים נבדלים זה מזה באיכויות האסתטיות שלהם וביכולות הפונקציונליות שלהם, וכך הבחירה מביניהם מהווה את הצעד הראשון באיתור הכיור המושלם לחדר הרחצה.
אלו הם ארבעת סוגי הכיורים:
• הכיור השקוע:
הכיור הקלאסי שאנו מכירים מרוב חדרי הרחצה וגם מן המטבחים.
הוא מהווה שקע במשטח עליו הוא מונח, כאשר שפתו נושקת למשטח השיש או מצויה מתחתיו.
כמו כל כיור, יש לו חשיבות עיצובית גבוהה, וניתן ליישם אותה באמצעות המבנה ההנדסי של הכיור, באמצעות חומר הגלם שלו ובאמצעות הגוונים שלו.
אך אופיו השקוע גורם לחזות שלו להיות מוסווית פעמים רבות, וכך הכוח האסתטי שלו מצומצם יותר מזה של סוגי הכיורים המקבילים.
מן הצד השני, לכיור השקוע יש חשיבות פונקציונלית גבוהה, שכן הוא מאפשר גריפת מים ממשטח השיש בפשטות, אשר לא מתאפשרת מאף סוג אחר של כיור.
• הכיור המונח:
כאנטיתזה לכיור השקוע, הכיור המונח מהווה מעין קערה אשר מקובעת על גבי משטח השיש.
הכיור המונח הוא טרנד עיצובי שהולך וצובר תאוצה, וזאת מפני שהאיכויות האסתטיות שלו גבוהות במיוחד, וכך הוא מהווה את אחד מסוגי הכיורים בעלי היכולות העיצוביות הגבוהות ביותר.
זה מתקבל מפני שכל גופו החיצוני של הכיור גלוי, וכך לא ניתן להתעלם מן האיכויות האסתטיות שלו.
מבחינה פונקציונלית, הכיור המונח אינו כולל את האפשרות הנוחה של גריפת המים אשר מאפיינת את הכיור השקוע, והוא מצריך מלאכת טיפול גדולה במקצת מכיוון שיש לנקות גם את גופו החיצוני.
עם זאת, מבחינה שימושית הכיור המונח אינו נופל מכל כיור אחר, והברז כמו גם משטח השיש עליו הוא מונח מוגדרים בהתאם לו כדי לייצר נוחות מירבית.
באופן זה, הכיור המונח יכול לייצר אף יתרון כאשר הצרכים העיצוביים שלנו דורשים שיש נמוך או ברז גבוה.
• כיור חצי שקוע:
אם הכיור השקוע היה התזה שלנו, והכיור המונח הוא האנטיתזה, אז הכיור החצי שקוע חייב להיות הסינתזה.
הכיור החצי שקוע מעוצב באופן כזה שהוא מהווה קערה שקועה במשטח השיש ממש כמו הכיור השקוע, אך היא אינה שקועה לגמרי, ושפתיה מתרוממות אל מעל פני משטח השיש באופן ששואף לדמות במקצת את הכיור המונח.
כך, התכונות הפונקציונליות שלו דומות לאלו של הכיור המונח, שכן לא ניתן לגרוף אליו מים ויש צורך במלאכה נוספת לניקוי שפת הכיור אשר מציצה אל מעל השיש.
אך מבחינה עיצובית לכיור החצי שקוע יש חן מיוחד ומלא תעוזה.
הנוכחות שלו בולטת במיוחד, וישנה נטייה לסגל לו איכויות אסתטיות גבוהות כמו שימוש באבן איכותית ויפה עבור שפתו.
• כיור Free Standing:
סוג הכיור האחרון הוא זה ששובר את המוסכמויות, ובאופן כלשהו נסוג אל התצורה המקורית יותר של כיורים.
כיור מסוג זה הוא כיור אשר אינו מושם ביחס למשטח שיש כלשהו, אלא עומד כשלעצמו מן הקרקע.
באופן הזה, הכיור אינו מתמזג עם שום משטח, ואמנם אין לו את יכולות גריפת המים של הכיור השקוע, אך גם אין שום מקום בו מצטבר מים ויש לגרוף אותם.
מבחינה עיצובית, תצורת ה-Free Standing היא בעלת גמישות ופוטנציאל אסתטיים גבוהים במיוחד.
הכיור מהווה מקשה אחת, גדולה ומלאת נוכחות, וניתן לרתום אותו באינספור דרכים כדי להקנות לו איכויות אסתטיות מיוחדות במינן.

כיור קוריאן חצי שקועה במשטח, דגם STELLA כיור עשוי מקוריאן לבן

חומר הגלם של הכיור

סוגי הכיורים השונים אינם המאפיין היחיד שקובע את תצורתם הסופית, ולחומר הגלם העיקרי ממנו מורכב הכיור יש גם משקל גבוה בקביעת הערכים האסתטיים והפונקציונליים שלו.
מבחר האבנים ושאר חומרי הגלם שניתן להשתמש בהם לייצור הכיור הוא גבוה במיוחד, וניתן לראות עיצובים מעניינים וייחודיים בזכותם, החל מכיורי זכוכית בעלי ניחוח מסתורי ומתוחכם ועד כיורי גרניט מלאי עומק ועצמה.
עם זאת, מתוך המגוון הרחב של חומרי הגלם ישנם מספר מצומצם של חומרים אשר מתלבטים כתוצאה מן התכונות החיוניות שלהם.
החומרים הללו מצויים ברוב הכיורים בחדרי הרחצה, וניתן לייצר באמצעותם תוצאות מרשימות במיוחד, הן מבחינת נוחות השימוש והתחזוקה שלהם והן מבחינת הנראות והטון העיצובי שלהם:
• נירוסטה:
כיורי נירוסטה הופכים נפוצים יותר ויותר, ועל אף שהם לא פופולריים במיוחד עבור חדרי רחצה, כדאי להכיר אותם.
הבחירה בנירוסטה היא בחירה פונקציונלית מובהקת – נירוסטה הוא בין סגסוגות המתכת האיכותיות ביותר, בעל עמידות גבוהה במיוחד גם מבחינת אורך חיים וגם בחינת דחיית מפגעים שונים, ובנוסף לכך, משטחי נירוסטה כוללים ברק טבעי שקל במיוחד לשמר.
הסגולות הרבות הללו הציבו את הנירוסטה כאחד מן החומרים המבוקשים ביותר בענפים רבים בתעשייה, ומטבחים תעשייתיים כבר מזמן למדו את היתרונות של החומר ושילבו אותו בכל האלמנטים.
כיורי הנירוסטה החלו להיכנס לבתים פרטיים עם עליית הפופולריות של תוכניות בישול אשר הציגו את המטבח התעשייתי, וכאשר הובן הקשר ההדוק שבין הגוון והברק של הנירוסטה לבין סגנונות העיצוב המודרניים.
עם זאת, גם כאשר נעשה שימוש בכיורי נירוסטה בבית, הוא לרוב מוגבל אל המטבח בלבד, ובחירה בכיור נירוסטה עבור חדר הרחצה עדיין נחשבת לצעד נועז שדורש מלאכת עיצוב עדינה כדי לייצר תוצאות רצויות.
• חרס:
בניגוד מוחלט לנירוסטה, החרס הוא החומר הפופולרי ביותר עבור כיורים בחדרי רחצה.
מבחינה פונקציונלית, החרס הוא בעל יתרונות רבים שהופכים אותו למבוקש במיוחד – הוא חומר קשה בעל עמידות ושריטות ושחיקות, הוא בעל ברק טבעי שאינו נעלם והוא קל לניקיון ולתחזוקה.
מן הצד השני, יש לחרס גם כמה חסרונות מבחינה זו הנובעים מן הקושיות שלו, והעיקרית שבהן היא ההתנגדות העיקשת שלו ללחץ מכאני אשר עשויה לגרום לו להישבר כאשר זו מופעלת עליו.
בנוסף לכך ובאופן נלווה, הקושיות הזו מונעת את האפשרות לתיקון נקודתי של פגמים ונזקים הנגרמים לחרס, וכאשר הוא ניזוק כך יש צורך להחליף את הכיור.
מבחינה עיצובית, הקושיות גם הופכת את תהליכי העיבוד שלו למאומצים יותר, אך התפוצה הרחבה שלו גרמה ליצרנים רבים לעשות את המאמץ ואכן ניתן למצוא כיום אינספור סגנונות.
• קוריאן:
חומר גלם שנראה כמושלם לכיור בפרט ולכלים סניטריים בכלל הוא הקוריאן, אשר הולך וצובר תאוצה תודות לסגולות הרבות שלו.
הקוריאן הוא אבן מלאכותית אשר יוצרה לראשונה כתחליף לשיש.
כדי להביא לתוצאות הטובות ביותר, הקוריאן תוכנן כך שהוא יהיה בעל קושיות נמוכה, מה שמאפשר עיבוד נוח ופשוט שלו, מה שמאפשר להתאים אותו מבחינה הנדסית לשלל שימושים וכן לשלב בו איכויות אסתטיות מגוונות.
כך, השימוש בקוריאן חרג במהירות מעולם הדלפקים ומשטחי העבודה, וכיום ישנם שלל אלמנטים עיצוביים עשויים קוריאן, ובהם כיורים.
מהבחינה הפונקציונלית, הקושיות הנמוכה של הקוריאן לא מאפשרת לו את אותה עמידות מפני שריטות ושחיקות כמו של השיש, אך בהתאם לכך, ניתן לתקן את הקוריאן בקלות באמצעות ליטוש, וגם כאשר נוצר פגם נקודתי אין צורך להחליף את הכיור כולו.
בנוסף לכך, לקוריאן יש מגוון של יתרונות נוספים כחומר גלם, לרבות דחיית בקטריות ואיכויות היגייניות טבעיות אשר יש בהן צורך גבוה בסביבה הלחה של חדר הרחצה.
מבחינה עיצובית, מלאכת העיבוד הפשוטה של הקוריאן מאפשרת להקנות לו שלל תצורות, שמתבטאות הן במבחר הגוונים הרחב שלו, באפשרויות שילוב הטקסטורות בו, ובעיצוב ההנדסי שלו שמאפשר יצירה של כיורים מסוגים שונים ובצורות שונות.

כיור קוריאן ווקום פורמינג דגם CLASSIC אליפטי

טיפים לבחירת הכיור

בנוסף להבנה אודות סוגי הכיורים השונים והאפשרויות השונות של חומרי הגלם, ניתן לחקור ולהעמיק אודות האפשרויות הנקודתיות יותר אודות העיצוב של הכיור, הכוללות את הגודל שלו, הצורה שלו, העומק שלו, העובי שלו, הצבע שלו, הגימור ועוד.
נקודות אלה הן די מגוונות, כאשר חומרי הגלם השונים מייצרים תוצאות שונות.
ישנן תצורות סטנדרטיות יותר מכל הבחינות הללו, אך ככל שאנו יכולים לאפשר זאת מבחינה פיננסית, אין גבול לאפשרויות העיצוב המרובות וליצירת כיור מותאם אישית.
כדי לגשת מלאכה באופן נכון, מומלץ להיעזר בטיפים הבאים לבחירת הכיור עבור חדר הרחצה, אשר יסייעו לנו למצוא את הכיור המושלם עבורנו:
• גודל הכיור צריך להיות נוח ופרופורציונלי:
ניתן לחלק את השיקולים אודות גודל הכיור לשני רבדים.
הרובד הראשון והחשוב ביותר יהיה ההיבט השימושי של הכיור, אשר במסגרתו נבקש טווח גדלים שיהפוך את השימוש בכיור לנוח דיו.
מצד אחד, אין לסגת לתצורה קטנה מידי, אשר תקשה על השימוש בכיור ותשבש את הפעילות סביבות.
מן הצד האחר, יש להתחשב בחלל בו מוצב הכיור ולא לתת לו תצורה גדולה מידי, אשר יגרום לצפיפות ולפעילות מסורבלת סביבו.
הרובד השני הוא הרובד האסתטי, ובמסגרתו יש צורך לייצר פרופורציה נכונה בין גודל הכיור לבין החדר בו הוא ממוקם.
אין להבין זאת מבחינה של גודל פיזי גרידא, מדובר בפן אסתטי ולכן המאפיינים החשובים הם לא הגדלים של הכיור והחדר כפי שהם נמדדים, אלא הגדלים שלהם כפי שהם נתפשים בעין ובתחושה.
כך, גודל החדר צריך להיות מוגדר בהתאם לצבעים המושלים בו ובהתאם לסידור האלמנטים בו, וכך גם הכיור.
• עצבו את הכיור יחד עם הסביבה, לא בהתאם לה:
הכיור הוא אלמנט חשוב ומרכזי מכדי שנותיר אותו לסוף מלאכת העיצוב, ונבחר בו בהתאם לסביבה שהוא עתיד להיות משולב בה.
מומלץ לבחור את הכיור כבר בשלבי העיצוב הראשוניים, וכך לעזור לעצב את חדר הרחצה כולו – או לפחות את משטח השיש וסביבת הכיור – בהתאם לו.
באופן הזה ניתן להגיע לתוצאות רצויות הרבה יותר, וניתן לנצל את הנוכחות האסתטית הגבוהה של הכיור כדי להשפיע באופן חיובי על חדר הרחצה כולו.
• תייחדו את הכיור ונצלו באופן מיטבי את הנוכחות שלו:
סגנונות עיצוביים רבים נוהגים לייחד אלמנטים מסוימים בחדר, כאשר שאר האלמנטים ממלאים תפקיד כרקע משני או כרקע של ממש.
הדבר נעשה בצורות שונות בהתאם לסגנון העיצובי, כאשר ניתן לראות סגנונות אשר ממזגים גווני צבע שונים ומעניקים למספר מצומצם של אלמנטים קטנים גוון עמוק או כהה יותר כדי למקד אותם, או לחלופין, סגנונות אשר נוקטים ביד די מינימליסטית ובצבעים ניטרליים ברוב האלמנטים ומייחדים רק את מקצתם באמצעות צבעוניות חריגה.
הכיור הוא האלמנט המושלם בחדר הרחצה כדי לשמש בתפקיד הזה, וניתן לשלב בו את התכונות האסתטיות המתאימות לסגנון העיצובי כדי שיהפוך ליעד הממוקד בחדר.
האפשרויות העיצוביות הרבות של הכיורים מאפשרות יד חופשית בכך – ניתן לבחור כיורים בשלל גוונים בהתאם לעיצוב הרצוי של חדר הרחצה, לרבות צבעים חריגים ואף ליצור תצורות צבעוניות למדי.
• התאימו את הרצונות שלכם לתקציב באופן ריאלי:
בכל הנוגע לעיצוב הכיור, השמים הם הגבול, אך מה שעשוי להפריע לנסיקה מעלה היא ההגבלים הפיננסיים המוטלים עלינו.
עוד בשלבי התכנון והעיצוב הראשוניים, בררו את המחירים השונים של הכיורים כדי שתוכלו להתאים את השאיפות האסתטיות שלכם למסגרת העלויות שאתם יכולים לאפשר לעצמכם.
זכרו שחומרים שונים נבדלים זה מזה במחיר, וחומרים בעלי תפוצה נמוכה יותר כמו זכוכית או גרניט יכולים להיות יקרים במיוחד.
בנוסף, ככל שהעיצוב נועז יותר – אם מבחינה הנדסית ואם מבחינת הגוון והגימור – כך המחירים עשויים לעלות, ולבצע קפיצה של ממש ברגע שחורגים ממסגרת התצורות הסטנדרטיות אל אוסף התצורות המצריכות עיבוד בהזמנה אישית.
עם זאת, יש לעשות את הבחירות הנכונות, ולזכור שדירוג המחירים עשוי להשתנות מחומר לחומר – כך לדוגמא, הקוריאן נחשב לאבן יקרה יחסית, אך יכולת העיבוד שלה פשוטה יותר, וכך עשוי להיות זול יותר להקנות לה תצורות אקזוטיות על פני אבנים קשות במיוחד.

Comments are closed.

קבל אחריות ל-5 שנים! לייעוץ ללא עלות