קוריאן, נעים להכיר

אחד מחומרי הגלם המרתקים ביותר אשר מחוללים מהפכה הולכת ומתגברת בעולם עיצוב הפנים, הוא הקוריאן.
הקוריאן הוא חומר גלם מלאכותי המיוצר באופן בלעדי על ידי חברת Dupont האמריקאית, והוא החל את דרכו כתחליף שימושי לאבנים טבעיות הנמצאות בשימוש לעיצוב חלל הבית, ובעיקר כתחליף לשיש.
כך, רבים מכירים את החומר בשם "שיש קוריאן", שכן היתרונות הרבים הגלומים בקוריאן הכשירו אותו לשמש תחליף אמין לשיש כחומר גלם למשטחי עבודה ולדלפקים במטבחים בחדרי אמבטיה.
אך לאחרונה הקוריאן החל לפסוע בעקבות השיש וגם מעבר לו – אוסף התכונות המרשים של הקוריאן קנו לו מעמד של חומר גלם מבוקש לשלל שימושים וכיום הוא הופך לאחד מן החומרים עם היקף השימוש הרחב ביותר למטרות עיצוביות ופונקציונליות כאחד.

מהו משטח קוריאן

כבר משלבי ההתפתחות הראשוניים של הכימיה המודרנית, החלו ניסיונות ליצירת סגסוגות מתכת ואבנים מלאכותיות אשר יעלו בתכונותיהן על המתכות והאבנים הטבעיות אשר היו בשימוש רגיל בבנייה ובתעשייה.
בתחום האבנים, האבנים המלאכותיות נדרשו למספר תכונות בסיסיות, ובעיקרן:
יכולת עיבוד נוחה: לחיתוך ולהתאמת האבן למטרות האדריכליות והעיצוביות.
איתנות ואריכות חיים: תכונות שמבטיחות שימוש של האבן כנגד מפגעי הזמן על כל סוגם.
ערך אסתטי גבוה: כך שיוכלו לשמש כתחליף עיצובי ראוי ליופי המרהיב של האבנים הטבעיות.
תחום הנדסת האבנים המלאכותיות אינו פוסק, ומידי דור מתפרסמת אבן חדשה ומתקבלת לשימוש שגרתי בבנייה ובעיצוב הפנים – אחת מן האבנים המלאכותיות המוצלחות ביותר, היא הקוריאן.
כפי שנאמר, הקוריאן הוא חומר גלם המיוצר על ידי חברת Dupont האמריקאית, והוא מהווה תרכובת של 70% אלומיניום הידרוקסיד, מינרל טבעי שנמצא בשימוש רב על ידי האדם, ו-30% אקריליק.
הקוריאן עונה היטב על הדרישות שעולות עבור האבנים המלאכותיות, ואף יותר, וכך היא הצליחה לתפוס חלק משמעותי יותר מזה של אבנים מלאכותיות מקבילות רבות.

יתרונות הקוריאן

מה שמבדיל את הקוריאן מאבנים מלאכותיות רבות אחרות, אשר משמשות רק כאופנה חולפת, הוא היתרונות הרבים של הקוריאן.
אוסף התכונות המרשים של הקוריאן מרומם אותה מעל למעמד הפשוט של תחליף לאבן טבעית, והופך אותה לחומר גלם מבוקש כלשעצמו.
בין התכונות הבולטות של הקוריאן ניתן למנות את הבאות:
• יכולת עיבוד נוחה:
אחד מן היתרונות המרכזיים ביותר של הקוריאן היא הנוחות והקלות שבעיבוד שלו.
הקוריאן הוא חומר גלם גמיש למדי, ובאמצעות חום מבוקר ניתן לעבוד אותו בקלות, לשנות את צורתו ולבצע בו חיתוכים, וכך להתאים אותו באופן מדויק לדרישות הלקוח.
תצורות שעשויות להיות מסובכות מידי לעיבוד עבור אבנים מקבילות הופכות למשימה פשוטה כאשר מדובר בקוריאן, וכך הוא מספק מענה יעיל לכל דרישה.
• התאמה למוצרים רבים:
יכולת העיבוד הנוחה של הקוריאן מכשירה אותו לשמש כחומר גלם למבחר רחב של מוצרים בקלות יחסית.
אין צורך לבצע פעלולים באוויר כדי להסב את השימוש של הקוריאן למוצרים כמו כיור, אשר עבורו אבנים רבות ידרשו חיתוך זהיר של גושים גדולים או ציפוי מחושב וקפדני.
עם אפשרויות העיבוד של הקוריאן, כל המלאכות המסובכות נחסכות, וניתן לייצר מן חומר הגלם מבחר רחב של מוצרים.
• היעדר נקודות חיבור לחומרים אחרים:
אפשרות נוספת העולם מיכולות העיבוד של הקוריאן היא גימור ייעודי המתאים במדויק לצרכי הלקוח, ובאופן נקודתי יותר, ליצירת תוצר אחיד עם חומרי גלם אחרים.
שילוב של חומרי גלם שונים עבור מוצר יחיד הוא תוצאה של שאיפות אסתטיות ורצון לניצול יתרונות שונים גם יחד, אך במקרים רבים השונות הרבה בין חומרי הגלם מקשה על יכולות ההסוואה של החיבורים ביניהם.
לא כך המקרה עם הקוריאן, אשר יכולות העיבוד שלו מאפשרות מיזוג אסתטי למדי שלו עם חומרי גלם אחרים ושונים ממנו באופן מהותי, כמו עץ וזכוכית.
• תיקון נקודתי:
בנוסף לכל אלו, יכולות העיבוד של הקוריאן מאפשרות תיקון נקודתי במקרה והוא ניזוק – אין צורך להחליף את כל משטח הקוריאן או מוצר שלם כלשהו רק מפני שחלק ממנו ניזוק, אלא ניתן לטפל באופן נקודתי בפגם.
• גוונים מרובים:
אופן הייצור של הקוריאן מאפשר להקנות לו אחד מתוך מבחר רחב למדי של גוונים וצבעים.
ישנם למעלה ממאה גוונים שונים שניתן ליצור כיום עבור הקוריאן, ובנוסף לכך, יש אפשרות אף להתאים לו רמות שקיפות שונות כדי לייצר אפקט אסתטי נוסף.
• שילוב טקסטורות:
הייצור המלאכותי והעיבוד הנוח של הקוריאן מאפשר שילוב של טקסטורות שונות בו, אשר מגבירות את הגמישות האסתטית של החומר וכך מאפשרות לסגל לו מראה רענן ומיוחד בהתאם לצרכים העיצוביים של הלקוח.
טקסטורות מסוג זה יכולות להתבטא בשילוב של אלמנט אסתטי כלשהו שיימצא בגוף הקוריאן – כמו נצנצים או שבבים – או בהקניית תחושה חזותית מסוימת למראה של הקוריאן – כמו מראה חולי או חלקיקי.
באופן הזה, חזות הקוריאן מקבלת מעין מרקם מיוחד, אשר יש בו לייצר תוספת עסיסית לערך האסתטי שלו.
• הדפסים:
אפשרות אסתטית נוספת עבור הקוריאן היא השימוש בהדפסים, אשר ניתנת ליישום בקלות מרובה תודות לאופני העיבוד והגימור היעילים של החומר.
באמצעות שילוב של הדפסים בגוף הקוריאן ניתן להקנות לו מראה מיוחד המתאים לצרכי הלקוח.
הדבר מאפשר ליצירת תוצאות מלאות תעוזה מצד אחד, או לחילופין, להחדרת מראה אותנטי של אבן טבעית כלשהי עבור הקוריאן.
באופן הזה, ניתן ליהנות מן האיכויות האסתטיות של כל חומר אחר שנרצה מבלי לוותר על התכונות המעולות של הקוריאן.
• אנטי בקטריאלי:
היתרונות של הקוריאן אינם מסתכמים בסגולותיו האסתטיות, ויש לו יתרונות שימושיים רבים אשר מכשירים אותו לשימוש בחדרי הרחצה ובמטבחים.
האנטי בקטריאליות של הקוריאן הוא מן הבולטים שביתרונות הללו – הקוריאן דוחה בקטריות, וכך הוא משמש כמשטח סטרילי ונקי לשימוש בסביבות רגישות כמו חדר הרחצה והמטבח.
• עמידות לקרניים על סגולות:
מבין תכונות העמידות של הקוריאן, הבולטת ביותר היא העמידות של החומר לקרניים על סגולות.
באופן הזה, הקוריאן נבדל ממיני אבנים רבים אחרים אשר נוטים לדהות ולאבד את צבעם כאשר הם נחשפים לשמש.
הקוריאן אינו נפגם כך, והוא נותר אסתטי ושימושי לאורך זמן גם עם חשיפה קבועה לאור השמש ולקרניים העל סגולות.
• אי ספיחת נוזלים:
הקוריאן דוחה את רוב הנוזלים, ואינו סופח אותם כמו אבנים מקבילות אחרות.
באופן הזה, כתמים הם פגמים זרים לקוריאן, ורק לעיתים נדירות הוא מוכתם באופן שלא ניתן להסרה באמצעות ניקוי פשוט ומהיר.
• חומר בלתי דליק:
הקוריאן נחשב לחומר בלתי דליק, והוא אינו מתלקח או תופס להבות במקרה של שריפה.
כך, מבחינה זו, הקוריאן נחשב לחומר ידידותי ובטוח לשימוש.
יתרה מכך, גם במקרה של שריפה ושל חום רב, הקוריאן אינו פולט גזים רעילים לסביבה, וכך הוא נחשב לידידותי אף יותר.

חסרונות הקוריאן

כמובן, אין להניח שהקוריאן חף לחלוטין מחסרונות.
כמו כל חומר, גם לקוריאן יש את חולשותיו שלו, אשר יש להתחשב בהן ולטפל בו בהתאם להן.
כוחו של הקוריאן, לפיכך, טמון דווקא ביחס הגדול שבין רשימת היתרונות הארוכה שלו לבין מספר חסרונותיו הבודדים, ואלו מסתכמים בעיקר בשתי החולשות הבאות:
• רגישות תרמית:
הקוריאן רגיש לשינויי טמפרטורה קיצוניים, בדומה למרבית האבנים הטבעיות והמלאכותיות כאחד.
כך, אין להניח על גבי משטחי קוריאן פריטים רותחים, כמו סירים אשר הורדו מהכיריים, ללא הנחת משטח בטיחות מפריד.
• עלות:
היתרונות הרבים של הקוריאן באים עם מחיר, ואכן הקוריאן נחשב ליוקרתי יותר מאבנים מלאכותיות רבות אחרות.
עבור משטחים – ובהם בעיקר משטחי העבודה, אך ניתן לתמחר כך גם חיפויי קירות וריצוף – העלות של הקוריאן מתחילה ממינימום של 1500 ש"ח למטר ומגביהה עד 2500 ש"ח למטר.
ההבדל בין המחירים מתבטא בהתאם לאופני העיבוד של הקוריאן, כאשר עיבוד סטנדרטי למדי ידרוש מחיר מינימאלי, ואילו עיבוד על פי הזמנה, ובמיוחד אם הוא כולל בו אלמנטים אסתטיים נוספים, ייטה למחירים גבוהים יותר.
עם זאת, יש לזכור שכיום, השימוש בקוריאן כבר אינו בלעדי עבור משטחים, וכאשר מדובר בכלים סניטריים, רהיטים ומוצרים נוספים, הקוריאן עשוי להיות מתומחר על פי שלל פרמטרים, בהם אופני הייצור, התפוצה, התצורה ועוד.

השימושים של הקוריאן

הקוריאן החל את דרכו כאבן מלאכותית פשוטה אשר היוותה תחליף לאבנים הטבעיות המסורתיות ששימשו עבור הבנייה ועבור עיצוב הפנים, ובעיקר עבור משטחי העבודה והדלפקים במטבח.
אך עם הזמן, היתרונות הרבים של הקוריאן ואפשרויות העיבוד המרשימות שלו הפכו אותו לחומר מבוקש במיוחד, וכיום הוא נמצא בשימוש רחב בבית ובתעשייה.
בין השימושים העיקריים של הקוריאן ניתן למנות את הבאים:
משטחי עבודה: השימוש המסורתי של הקוריאן אינו פג, וכיום הוא עדיין משמש כחומר גלם נוח ומבוקש במיוחד עבור משטחי עבודה ודלפקים, בחדרי רחצה ובמטבחים כאחד.
חיפויי קירות: האיכויות האסתטיות של הקוריאן והיתרונות הפונקציונליים שלו גרמו לאנשים רבים לשאוף לרתום אותו למשימות מורכבות וכוללניות הרבה יותר ממשטחי עבודה, וכיום הקוריאן משמש אף כחומר גלם עבור חיפויי הקירות.
כלים סניטריים: יכולות העיבוד הנוחות של הקוריאן לצד האיכויות ההיגייניות הטמונות בו מכשירות אותו להיות חומר גלם יעיל עבור שלל כלים סניטריים, וכיום ניתן לראות אותו נמצא בשימוש עבור כלים רבים שכאלה, ובעיקרם כיורים ואגניות.
רהיטים: עם אוסף היתרונות המרשים של הקוריאן, לא נראית סיבה להפסיק את השימוש בו בכל שלב, וכך השימוש בקוריאן התרחב אף לייצור רהיטי הבית.
שימוש בבתי חולים: בתי חולים וקופות חולים כאחד עושים שימוש במשטחים ודלפקים עשויים קוריאן תודות לתכונות ההיגייניות החשובות שלו.
בתחום המסעדנות: פאבים, מסעדות, בתי קפה ושאר בתי העסק העוסקים במסעדנות עושים שימוש בקוריאן תודות ליכולות ההיגייניות שלו ולתכונת אי ספיחת הנוזלים שלו, שמגנה עליו מפני כתמים אשר מתאפיינים בתפוצה כה רחבה בבתי עסק מסוג זה.
באזורים ציבוריים: שדות תעופה, בתי מלון ואזורים ציבוריים נוספים עושים שימוש ניכר בקוריאן, לא רק מתוך האיכויות האסתטיות שלו ומן הניקיון שלו, אלא בעיקר מתוך היכולות שלו לדחיית אש ולהתמודדות יעילה במקרים של שריפה, אשר מהווה יתרון משמעותי נוכח תקנות האש הקבועות על פי חוק במבנים ציבוריים שכאלה.

למי מתאים הקוריאן

אפשרויות השימוש בקוריאן הוא כה רב, עד שהוא עשוי להתאים לכל אדם.
ייתכנו מקרים נקודתיים בהם יהיה עדיף לוותר על הקוריאן לטובת חומר גלם אחר כתוצאה מן החסרונות הבודדים של הקוריאן – כך לדוגמא, מטבח הנמצא בשימוש אינטנסיבי במיוחד אולי יוכל לעשות שימוש במשטח עבודה עשוי חומר בעל עמידות תרמית גבוהה יותר.
אך גם במקרים אלה, אין מניעה לשלב את הקוריאן יחד עם חומרי גלם אחרים, וכך לייצר תוספת אסתטית רעננה לחלל.
הקוריאן מתאים לכל מי שרוצה לשמור על סביבה היגיינית ואסתטית סביבו, וליהנות מתחושה בטוחה ויוקרתית.
באמצעות מגוון אפשרויות העיבוד והשימוש של הקוריאן, ניתן אף להתגבר על העלויות שלו, וכך לשלב אותו רק במידה האפשרית ולרתום אותו למשימות ייעודיות בעיצוב ובפונקציונליות של הבית.

Comments are closed.

קבל אחריות ל-5 שנים! לייעוץ ללא עלות